Haberler

Tüketici Kredisi Nedir

Tüketici Kredisi Nedir

Çevremizde gördüğümüz firmaların, fabrikaların, iş yerlerinin gelişmesinde ve büyümesinde büyük oranda kredilerin payı vardır. Bankalar hizmetlerini genel anlamda ikiye ayırmıştır. Bu ise bireysel ve ticari hizmetler şeklindedir. Bireysel müşterilere verilen hizmetler ile ticari müşterilere verilen hizmetler hemen hemen aynıdır fakat uygulama şekilleri ve alanları farklıdır. Bu yüzden ticari alanın hizmetlerini ayrı incelemek her zaman önemlidir.

Bankaların ticari müşterilerine sağladığı birçok hizmet vardır. Bunların en başında da elbette ki krediler gelir. Şirketlere finansman desteği, büyüme ve faaliyetlerine yardımcı olmaları bu krediler sayesinde mümkündür. Böylelikle işlemlerinde bir destek sağlarlar ve hedeflerine ulaşmak daha kolay olur. Bankaların ilk önem verdiği müşteri tipi, ticari müşterileridir. Sonrasında yaşanan krizler ve bankaların zarara uğramasıyla birlikte bireysel müşterilere yönlerini çevirmişlerdir.

Günümüzde ise hem ticari müşterilere hem de bireysel müşterilere hizmet veren çeşitli bankalar vardır. Örneğin; genel olarak ticari bankacılık, doğrudan bireysel müşterilere yönelerek kar amacıyla işlemlerini yapar. Yatırım, kalkınma gibi banka türleri ise daha çok şirketlere yönelik işlemler sunar ve onların avantajına olabilecek seçenekleri sunar. Bu yüzden banka seçimleriniz doğru yapmakta da fayda vardır. Gelişigüzel seçtiğiniz bir banka ile diğer avantajları kaçırabilirsiniz.

Teminatsız Kredi Nasıl Alınır

Teminatsız Kredi Nasıl Alınır

Bazı bankalar, Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunan kredi notumuza bağlı olarak belirli bir miktara kadar ihtiyaç kredisi kullanmamıza imkan tanıyor. Kredi notu yüksekse, teminat veya kefilsiz kredi kullanabiliyoruz. Teminatsız olarak ne kadar kredi çekebileceğimiz ise, bankadan bankaya ve kredi notumuzun yüksekliğine göre değişiyor. Kredi kartlarımızı ve önceki kredilerimizi düzenli şekilde ödemiş olmamız bize avantaj sağlıyor. Kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir.
Gelirimizi aşan bir miktar için mal varlığımızı teminat göstereceksek, kredi ödemelerini yapamadığımızda, mülkümüzün elimizden gitme riskini göz önünde bulundurmalıyız. Buna gerçekten değip değmeyeceğine akıllıca karar vermemiz gerekiyor. Kredi kullanırken en akıllıca olan, gelirimize uygun talepte bulunmak.

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken

Bankaların ticari kredi hizmetlerini firmaya sunarken baktıkları birkaç önemli nokta vardır. Bunları paylaşarak, firmaların bu konulara dikkat etmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. En başında da firmaların geçmiş performansları yer alır. Özellikle ticari hayatta önem yer edinen çek geçmişi ciddi etkilemektedir. Ya da geçmiş kredilerin ödeme düzeni. Eğer şirketin daha önce çeki sorgulanmış ve yazılmışsa yani ödenmemişse ticari hayatına olumsuz olarak yansır. Bu durumda şirketin kredi hizmetinden yararlanması zorlaşır. Bu yüzden bunlara önem vermeli ve hizmetlerden faydalanmak için gerekli işlemler ona göre yapılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise elbette ki faiz oranları, bankaların şirkete sunduğu kolaylıklar ve ödeme planıdır. Bankalardan bunların teklifinin alınması, ayrı ayrı değerlendirilmesi ve karşılaştırılma yapılması önemlidir. Bu sayede şirket için en mantıklı ve başarılı kredi kullanılmış olur. Ticari krediler şirketin genel anlamıyla kredi kullanımlarını ifade eder. Bunun altında da tüketici kredisinde olduğu gibi birçok farklı seçenekler sıralanabilir. Spot, dek şeklinde değişebilen kredilerinde kendine özgü dikkat edilmesi gereken özellikleri vardır. Ama genel itibariyle şirket için kredi kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bunlardır.

Ticari kredi konusunu toparlayacak olursak; öncelikle şirket için ciddi önem sahibi olduğunu belirtebiliriz. Gelişmesi, büyümesi ya da ticari faaliyetlerini ilerletebilmesi için şirketin bankalara verdiği güven ve hizmetlerinden rahatlıkla yararlanabilmesi önemlidir. Böylelikle şirket faaliyetlerini kolaylıkla sürdürebilir.

İkinci El Arabaya Nasıl Kredi Çekilir

İkinci El Arabaya Nasıl Kredi Çekilir

İkinci el arabalar için kredilerde bankalar aracın yaşıyla ilgilenmektedir. 5 yıldan daha eski bir araç olmaması bankalar açısından önemli bir kriterdir. Ancak, bankadan bankaya değişerek 8 yıla kadar çıkarılabilir. Daha eski bir arabaya sahip olmayı düşünüyorsanız yine ihtiyaç kredisine başvuru yapabilmektesiniz.